sobota, 23 marca 2013

Kiedy myjemy okna ?   Okna powinny być myte co najmniej 2-3 razy w roku. Najlepiej wybrać do tego zadania początek wiosny, kiedy to po zimie są one mocno zabrudzone, oraz jesienią, kiedy konieczne jest oczyszczenie okien z letniego brudu i przygotowanie ich na zimę. Warto jednak pamiętać, że mycie okien dwa razy do roku to absolutne minimum, o wiele lepiej, jeśli uda się ten zabieg powtarzać co najmniej raz na dwa miesiące.

Zaczynamy od ram
Gruntowne mycie okien zaczynamy zawsze od ram. W pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie oczyścić je z kurzu. Kolejnym krokiem jest umycie poszczególnych drewnianych części ramy oraz ościeżnicy i parapetu. Do mycia okien najlepiej wykorzystać miękką szmatkę np. wykonaną z mikrowłókna oraz ciepłą wodę z dodatkiem delikatnego płynu do naczyń. Warto wiedzieć, że tego rodzaju płyn ma właściwości nie tylko czyszczące, ale również odtłuszczające, dzięki czemu lepiej usuwa wszystkie zanieczyszczenia.

Kolej na szyby
Mycie szyb jeszcze do niedawna było dość trudne i wymagało sporo wysiłku. Przede wszystkim ciągle pojawiały się trudne do usunięcia smugi. Do czyszczenia szyb wykorzystywano płyn do naczyń oraz ocet. Dziś można kupić specjalne detergenty ułatwiające mycie szyb. Dodatek octu w wielu płynach do mycia okien zapobiega powstawaniu brzydkich smug. Warto również podkreślić, że do mycia szyb najlepiej wybrać miękki papierowy ręcznik, który znacznie lepiej sprawdza się niż nawet bardzo miękka ściereczka.

A na koniec…
Jak wiadomo okna z drewna są znacznie bardziej wymagające niż te z PCV, dlatego warto zadbać o ich dobry wygląd po każdym myciu. Do tego celu można wykorzystać specjalne mleczka konserwujące lub pasty do pielęgnacji drewna. W środki zabezpieczające ramy okienne najlepiej zaopatrywać się u dystrybutorów okien.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz